Icchok Malmed- bohater białostockiego Getta

W czasach, kiedy prawica wraz z IPNem na nowo usiłuje pisac historię, kiedy ze zbrodniarzy pokroju “Burego” robi sie bohaterów, warto przypominać ludzi, którzy podczas nazistowskiej okupacji wykazali sie naprawdę heroiczna postawą i zapłacili za to najwyższą cenę.

Icchok Malmed ( צחק מאַלמעד) urodził się w 1903 roku. Był polskim Żydem i zaangazowany był w ruch oporu w Getcie. 8 lutego 1943 roku została malmedna nim wykonana egzekucja przez powieszenie. Kilka dni wczesniej podczas likwidacji Getta oblał on kwasem twarz  nazistowskiego policjanta, kiedy zaczęto wyprowadziać mieszkańców domu na Kupieckiej 29. Ranny  zaczął strzelać na ślepo, zabijając swojego kolegę. Malmedowi udało sie uciec podczas zamieszania. Niemieccy żołnierze wpadli w furię i zastrzelili w okolicy około 100 osób, w tym kobiety i dzieci.

Komendant Gestapo Fritz Friedl wystosował ultimatum, w którym domagał sie ujawnienia przez sprawcę ataku, grożąc w przeciwnym razie zabiciem całej ludności Getta. Malmed oddał się w ręce Niemców.   Zapytany dlaczego dokonał ataku odpowiedział: “Nienawidzę was. Żałuję, że zabiłem tylko jednego. Zabiliście mi rodziców na moich oczach. Tysiące Żydów pomordowano przede mną w Słonimiu. Nie żałuję tego , co zrobiłem, ani trochę. “

Nie udała się próba przemycenia Malmedowi trucizny do więzienia. Torturowano go i następnego dnia powieszono. Niemieccy zołnierze podziurawili jego ciało kulami, kiedy zerwała się lina i spadło ono na ziemię, po czym powieszono je ponownie na 48 godzin.


Po wojnie na cześć Malmeda nazwano jego imieniem ulice Kupiecką. Jako ciekawostkę można dodać, że w latach 90tych działała w Białymstoku grupa nazi skinów z tamtych okolic, nazywająca siebie Malmeda Skinheads. Na murach można było zobaczyć tego rodzaju napisy w towarzystwie swastyk i krzyzy celtyckich. Chyba nikt biednym naziolkom nie wytłumaczył, że nazwa ich załogi to imię bohatera białostockiego Getta.

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s