Żołnierze przeklęci

1marcaZ okazji kolejnej szopki pt. “prawica oddaje cześć zbrodniarzom” tym razem przedruk (za http://antynarodowy.tumblr.com/post/78225933508/zolnierze-wykleci ). Mieliśmy pisać  cos sami, ale tekst ten tak dobrze ujął to, co chcieliśmy prsekazać, że nie było sensu sie powtarzać. Zapraszamy do czytania:

Żołnierze Wyklęci (?)Sojusz rządu, opozycji, kościoła, policji, kiboli i nacjonalistów oddaje się dziś kultowi tzw. “żołnierzy wyklętych”. Oto nasz krótki komentarz na ten temat.

W 1945 roku kończy się najcięższa wojna, jaką widział ten kraj. Polska jest w gronie zwycięzców, ale jej nie wygrała. Jak ktoś już powiedział, nie wygrała jej armia podziemna, polscy lotnicy w Anglii, ani nawet genialni matematycy. Wygrały ją miliony ton czołgów, bomb, dział przeciwpancernych i amunicji, wprowadzone na fronty przez światowe mocarstwa. Te mocarstwa ustaliły też miejsce Polski po wojnie. Część osób się z tym nie zgodziła – poszli do lasów, by walczyć z nową, pro-sowiecką władzą. Ich losy potoczyły się bardzo różnie – jedni rzeczywiście zapisali się jako bohaterowie i zginęli z bronią w ręku lub na bezlitosnych torturach. Inni w końcu złożyli broń na mocy amnestii i zaczęli normalne życie. Jeszcze inni zostali zwykłymi bandytami, psychopatami (co trzeba zrozumieć, lata w odosobnieniu robią swoje) i gwałcicielami. Nie było ich mało – wszach mowa o ponad 5 tysiącach CYWILNYCH ofiarach zbrojnego podziemia, w tym prawie 200 dzieciach. Dziś tego rozróżnienia nie ma – wszyscy wyklęci bez wyjątku są traktowani jako wybawcy ojczyzny i bohaterowie. Takim przestępcom jak “Ogień”, “Łupaszka” czy “Bury” stawia się pomniki i tablice pamiątkowe. Odprawia się msze za ich nieskazitelne dusze. Wszystko w imię tego, że walczyli z “komuną”, to zwalnia ich z odpowiedzialności za wszelkie zbrodnie. Najlepiej podsumowują to słowa posła Stanisława Pięty, który ostatnio na zarzuty mordowania cywilów odpowiedział krótko: “I bardzo dobrze!”.

Tymczasem sprawa wyklętych jest bardzo skomplikowana. Nie była wojną polskich herosów przeciwko Jałcie, przeciwko Żydom w UB, nawet nie przeciwko Rosji. Była to wojna domowa, polsko-polska. Znaczna część żołnierzy i zwykłych ludzi miała zwyczajnie dość wojennej katorgi i chciała tylko chleba i spokoju. Nowa władza im to dała – przy całym swoim totalitaryzmie, cenzurze i brutalności wobec wrogów (którzy odwdzięczali się tym samym), odbudowała zniszczony kraj, zlikwidowała analfabetyzm, znacznie podniosła poziom życia w miastach i wsiach w porównaniu do zakłamanego mitu 20-lecia międzywojennego. Pamiętam jak prowadziłem wywiady z starszymi ludźmi w różnych rejonach Polski – pamiętam jak płakali wspominając, jak po wojnie podarowano im ziemię, dotychczas należącą do garstki arystokracji, która mieniła się prawdziwymi Polakami, jak dziś ich ideowi spadkobiercy z IPNu i Ruchu Narodowego. Ci wszyscy ludzie mieli w nosie międzynarodową politykę, partyzantkę i Stalina. Chcieli wreszcie zacząć normalnie żyć i mieć co włożyć do garnka, a po wojnie dostali na to szansę.

Ale nie było im to dane – część “wyklętych”, która dziś darzona jest kultem, potrafiła wpakować rolnikowi kulkę w łeb za przyjęcie kilku hektarów ziemi i wyciąć w pień jego całą rodzinę. Potrafiła zlikwidować jego dzieci, bo odważył się zostać wiejskim milicjantem.
Powtarzam – nie wszyscy, ale było ich zbyt wielu, by dziś oddawać się bezmyślnemu, zakłamanemu kultowi i tym samym niszczyć pamięć o tragicznym konflikcie, gdzie i sprawiedliwi i zbrodniarze znajdowali się po obu stronach barykady. Pod tym względem Platforma Obywatelska, PiS i narodowi bojówkarze nie różnią się niczym od PRLowiskich cenzorów. A właściwie są gorsi, bo w okresach odwilży “za komuny” można było dyskutować o kontrowersyjnych tematach, a dla polskiej prawicy III/IV RP rzeczywistość jest już tylko i wyłącznie czarno-biała.

Dziękujemy za uwagę.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s